Mia Ben-Ami

Foredrag: Digital dannelse i øjenhøjde
Lige nu fødes en generation af børn, som synes, det er lige så almindeligt at deres forældre kigger ned i en skærm, som vi synes, det var, at nogen røg i bilerne i 80’erne. Men er det mon lige så skadeligt?
Vi forældre var de første generationer til at gøre brug af internettet, men vores børn har på mange måder allerede overhalet os på nettet, på mobilen og på tabletten. Deres generationer betegnes som digitalt indfødte og bliver kaldt smart-generationen.
Men hvordan ruster vi vores børn til den digitale fremtid, og forholder os til deres sociale adfærd på youtube, snapchat og instagram?
Med udgangspunkt i den seneste forskning på området, samarbejde med landets førende eksperter og flere års samarbejde med nogle af de største danske youtubere og influencers, giver Mia Ben-Ami et indblik i den digitale virkelighed mange børn og unge dagligt opsøger og komme med gode råd til digital dannelse.

Hør Mia Ben-Ami, musiker Peter Sund ogTV 2/Fyn-vært Martin Mulvas Ernst debattere #MeToo i en særudgave af fredagsmagasinet "Kulturambassadørerne", optaget på Heartland Festival, 2018.
Om Mia Ben-Ami
Mia Ben-Ami er uddannet friskolelærer, oplevelsesøkonom og inden for eventledelse og har erfaring som journalist og radiovært. Med en baggrund i dette og Mia Ben-Amis arbejde som kulturformidler i Faaborg Midtfyn Kommune og for de danske biblioteker, har hun en bred vifte af kompetencer inden for formidling, kommunikation, tilrettelægning, kulturlobbyisme og public speaking.