Nyhed

Mentaltræning på skoleskemaet

03. november 2025

Image Article Mentaltræning Gym

Mentaltræning i naturen for elever på Oure Gymnasium

Når værdier kommer i spil under pres

Hvordan bevarer man roen, når man står på et SUP-board midt i Svendborgsund – og samtidig skal tale om sine personlige værdier? Eller når man ligger i en planke og deler sine inderste refleksioner med sine kammerater? På Oure Gymnasium er mentaltræning ikke noget, der kun foregår bag et kateder – det leves og mærkes i kroppen - også ude i naturen.

Mentaltræning er en integreret del af hverdagen for eleverne på Oure Gymnasium – uanset om de dyrker ski, håndbold, fodbold eller en af de andre linjer. Her handler det ikke kun om at præstere på banen eller i klasselokalet, men om at styrke det hele menneske.

Image Article Mentaltræning 2

Når teori og praksis smelter sammen

Mentaltræner Anders Poulsen arbejder tæt sammen med de øvrige undervisere for at bringe mentaltræningen ud i virkeligheden. Det er ikke nok at tale om værdier – de skal mærkes. Derfor foregår blandt andet som en del af undervisningen i naturen, hvor eleverne sættes i situationer, der udfordrer både fysikken og psyken. Som fx når eleverne skal ligge i en planke og fortælle om ens personlige værdier eller når elever, der ikke normalt færdes på en båd, skal samarbejde om at styre den. Det sætter de fleste under pres. 

I en anden øvelse bliver eleverne sendt ud på Svendborgsund på SUP-boards. Her skal de i små grupper tale om deres værdier og de udfordringer, der kan opstå, når usikkerhed og præstationspres blander sig med tanker som: "Bare jeg ikke er den første, der falder i vandet."

Mental styrke kan trænes

Formålet med mentaltræningen er ikke blot at forberede eleverne på sportens krav – det handler lige så meget om at ruste dem til livet. Trivsel, livsmestring og ansvarlighed er nøglebegreber i det systematiske arbejde med at skabe balance mellem skole, sport og sociale relationer.

Eleverne lærer at registrere deres tanker og reaktioner, give slip – og finde tilbage til fokus. Den såkaldte 3R-model: Registrer – Release – Refokuser bliver et konkret værktøj, de kan tage med sig i alle livets sammenhænge.

"Vi hjælper eleverne med at skabe overblik over deres hverdag og prioritere, så der er balance mellem aktivitet og hvile," forklarer Anders Poulsen.

I en virkelighed præget af konstante krav og sammenligninger på sociale medier, er evnen til at finde ro og retning afgørende.

Image Article Mentaltræner 3
Image Article Sejlads Vand Mentaltræning

Trivsel er ikke et sidespor – det er en forudsætning

På Oure Gymnasium ses mentaltræning ikke som noget ekstra. Det er en naturlig del af dannelsen og den menneskelige udvikling, eleverne gennemgår i løbet af deres gymnasietid. Det handler om at styrke individet gennem et stærkt fællesskab – og skabe robuste unge, der tør stå ved sig selv, også når det blæser.

"Det er tydeligt, hvor åbne og sårbare eleverne er i deres fortællinger om de svære tanker," fortæller Anders Poulsen. "Det er netop dér, vi rykker – når de tør vise sig selv og bliver mødt med anerkendelse."

Kan bruges hele livet - også når man ender som landsholdsspiller

Værktøjerne som de unge gymnasieelever lærer i mentaltræningen på Oure, gavner dem ikke kun, når de skal klare sig godt i næste kamp eller til næste eksamen. Det hænger forhåbentlig ved resten af livet. Det har det i hvert fald gjort for Mathias Gidsel. 

Det var Anders (mentaltræner), der introducerede mig til begrebet mental sundhed, som skulle vise sig at blive en gamechanger for mig. Han var den første, der talte med mig om, hvordan jeg havde det før, under og efter kampene. Som 15-årig knægt synes jeg det var åndssvagt at bruge tid på, men i dag må jeg erkende, at det er et af mine vigtigste værktøjer” har Gidsel udtalt.

Vil du høre mere om mentaltræning og livet på Oure Gymnasium?
Kom til Åbent Hus d. 22. november eller 17. januar. Læs mere og tilmeld dig her. 

Image Article Mathias Gidsel